Programmet avbröts. Kör avkalkningsprogrammet en gång till. Vi rekommenderar avkalkningsmedlet Melitta® Anti Calc som du hittar här.
Tillred avkalkningslösningen enligt beskrivningen i instruktionerna för avkalkningsmedlet. Fyll vattentanken upp till markeringen för 0,5 l. Starta sedan programmet igen, se bruksanvisningen här.
Drivmekanismen kanske inte står i rätt läge. Kontrollera att vattentanken är full och att droppskålen är isatt. Stäng AV maskinen och sätt PÅ den igen. Tryck sedan samtidigt på snabbknapparna "Kaffe" och "Cappuccino" i minst 2 sekunder. Drivmekanismen positioneras. Sätt sedan in bryggenheten igen och kontrollera att den är ordentligt låst.
Latticia OT maler så här mycket kaffepulver vid motsvarande kaffestyrka:
1 kaffeböna -> ca 7,5 g
2 kaffebönor -> ca 9,5 g
3 kaffebönor -> ca 11,5 g
Genom att vrida på reglaget för vattenmängd kan du steglöst ställa in dryckerna för ditt kaffe upp till 220 ml. Det gäller kaffe, cappuccino, vatten och mjölkskum. Maximal mängd för latte macchiato är 300 ml. Vrid reglaget åt vänster för att minska mängden kaffe. Vrid det åt höger för att öka mängden kaffe.
Tryck på knappen för vatten/service i minst 2 sekunder för att öppna serviceläge 1. Tryck nu på knappen för vatten/service upprepade gånger tills indikeringen Avge ånga visas. Tryck nu på snabbknappen "Kaffestyrka" upprepade gånger tills önskad bryggtemperatur är inställd. Du kan välja mellan låg (1 kaffeböna), medel (2 kaffebönor) och hög (3 kaffebönor).
För att justera malningsgrad, öppna locket på höger sida och tillred en valfri kaffedryck. Vrid spaken för inställning av malningsgrad åt vänster när kaffekvarnen är igång för en finare malningsgrad, eller åt höger för en grövre malningsgrad. Observera att malningsgraden endast får ställas in när kaffekvarnen är igång, annars kan den skadas. Stäng sedan locket igen.
Dra bort mjölkslangen från utloppet och ta isär mjölkenheten. Rengör sedan alla enskilda delar i varmt vatten. Använd en mjuk, fuktig trasa och diskmedel. Sätt därefter ihop mjölkenheten ordentligt igen. Se vid montering till att trycka mjölkenheten uppåt ända till anslaget.
Ställ ett uppsamlingskärl som rymmer 500 ml under utloppet. Fyll ett andra kärl med rengöringslösning. Vi rekommenderar Melitta® Perfect Clean rengöringsmedel för mjölksystem i espressomaskiner som du hittar här. Följ anvisningarna på förpackningen.
Doppa nu mjölkslangen i rengöringslösningen och tryck på snabbknappen "mjölkskum" och knappen vatten/service i minst 2 sekunder. Indikeringarna Rengöring och Avge ånga blinkar. Vänta tills maskinen har spolats (ca 70 sekunder). Det kan finnas lite rengöringslösning kvar i behållaren. Fyll det andra kärlet med 500 ml kranvatten och tryck på knappen "mjölkskum" och knappen vatten/service igen. Även här kan det fortfarande finnas vatten kvar i behållaren.
Utför till sist en snabbrengöring med vatten. Doppa därvid mjölkslangen i ett kärl med klart kranvatten och tryck på snabbknappen "mjölkskum" i minst 2 sekunder. Maskinen spolar och är nu klar för användning.
Eventuellt har snabbrengöringen inte utförts efter att mjölksystemet rengjorts noggrant. Doppa därvid mjölkslangen i ett kärl med klart kranvatten och tryck på snabbknappen "mjölkskum" i minst 2 sekunder. Indikeringarna Rengöring och Avge ånga slocknar. Maskinen spolar och är nu klar för användning.